články

Jak umýt auto a nezničit ho při tom

Pravidelně umývané vozidlo rozhodně vypadá lépe. Není to ale jediný důvod, proč to dělat. Správným mytím exteriéru prodlužujete životnost laku a také zůstatkovou hodnotu vozu. O úklidu a čištění interiéru snad ani nemusíme hovořit – čisté prostředí = zdravé prostředí. Neudržovaná kabina auta v sobě také skrývá riziko v podobě různých mikrobů a plísní, navíc pravidelným úklidem zabráníte také mlžení čelního skla, což je jev, který může být potenciálně velmi nebezpečný. Čištění interiéru je kapitolou na delší povídání a budeme se mu věnovat příště.


Ruční práce, automatická myčka nebo parta odborníků?

Pro mytí exteriéru máte v zásadě 4 možnosti 

  1. umýt si auto doma, vlastními silami
  2. navštívit mycí box,
  3. zajet do automatické myčky,
  4. nebo se objednat na ruční čištění

Pojďme se na tyto možnosti podívat podrobněji.


1. Mytí auta doma, vlastními silami

Začněte opláchnutím

Pokud se rozhodnete umýt si auto sami, je důležité vědět o několika detailech, jejichž zanedbávání může vést k poškození laku. Pokud máte tzv. „vapku“, tedy vysokotlaký čistič, určitě se ho nebojte použít. Prvním krokem by totiž mělo být opláchnutí vozidla. Po jeho provedení uvidíte všechny nečistoty, které na autě zůstaly a následuje druhý krok, tedy samotné umytí vozidla pomocí mycího prostředku na auto. V tomto ohledu je důležité si u všech přípravků číst etiketu, použití zdánlivě stejných produktů se totiž může výrazně lišit. 

Houba patří k tabuli

Na samotné mytí do čista se nejlépe hodí utěrky z mikrovláken. Měly by být vždy před novým mytím čisté, stejně jako rukavice, pokud je používáte. Tolik oblíbená houba v sobě zachycuje částečky prachu a další nečistoty, kterými si pak vytváříte mikroškrábance. Také je nutné používat různé utěrky na okna, karoserii a kola. Na auto raději nepoužívejte chemické prostředky na úklid domácnosti. Mohou obsahovat různé látky, například čpavek, které spolehlivě zničí různé kovové části. Pozor si dejte také na čištění kol. Například přípravek na chromovaná kola může ta hliníková, úplně zničit. 

Důležité je také nezapomenout na odložení prstýnků, hodinek, náramků a všeho, čím můžete povrch auta poškrábat. Také není vhodné mýt auto teplé – po umytí by usychalo nerovnoměrně a zůstaly by na něm viditelné mapy.

Slyšeli jste o „clay bar“?

Některé nečistoty může být obtížné odstranit, v takovém případě lze použít dekontaminační hmotu (clay bar), kterou seženete v obchodě s autokosmetikou. Má konzistenci jako modelína a používá se tak, že si utrhnete menší kuličku, uděláte z ní plátek a pomocí aplikátoru „jezdíte“ po povrchu vozidla. Nutno ovšem dodat, že clay bar odstraní i vosk.

Případné drobné oděrky na laku lze „zaretušovat“ rozleštěním nebo použitím různých opravovacích sad, kterých je na trhu mnoho. Hlubší škrábance už potřebují nový nátěr.

Vosk chrání lak auta jako opalovací krém vaši kůži

Dalším krokem je nanesení leštěnky a navoskování. Vosk chrání lak auta před UV zářením a pomůže tak zachovat barevnou hloubku i lesk. Nanesení leštěnky je jakási nepovinná příprava před voskováním, můžete si ji představit jako použití hydratačního krému na pokožku. Těchto prostředků je celá řada a nanáší se aplikační houbičkou.

Posledním krokem je nanesení vosku. Existuje jich opět celá řada a vždy si raději přečtěte návod. Obecný postup je ten, že se nanese čistým aplikátorem a po „zavadnutí“ (vyschnutí) se rozlešťuje čistou utěrkou z mikrovláken. Syntetické vosky můžete rozleštit hned po nanesení.


2. Mytí v mycím boxu

Mycí box je kompromisem mezi mytím doma a automatickou myčkou

Pokud si chcete trochu ušetřit práci nebo třeba nemáte vhodné podmínky na mytí auta, můžete využít v poslední době oblíbené mycí boxy. Za pár drobných máte k dispozici vapku s vodou i autokosmetiku, kterou nanesete rovněž tryskou. Postup je v zásadě stejný – dvojí opláchnutí auta, nejdříve vodou, potom vodou s autošamponem a nanesení horké vrstvy vosku. Pouze si dejte pozor na stav kartáče – pokud někdo před vámi právě umy svůj zablácený vůz, zbytky nečistot by mohly poškrábat váš lak. A v zimě v žádném případě nemiřte proudem vody na zámky. 


3. Mytí v automatické myčce

Jak poznám dobrou myčku?

Další volbou jsou automatické myčky. Méně rizikové jsou ty bezkontaktní, kdy robotizovaná ramena ostřikují auto pod vysokým tlakem a následně vůz ošetří autokosmetikou. Výhodou je, že nemusíte sundávat antény či střešní nosiče a umytý budete mít i spodek vozu. Nevýhodou je nižší účinnost, ta se ale postupným vývojem vylepšuje.

Kartáčové myčky bývají také oblíbeným řešením, před jejich použitím se ale raději podívejte na auta vyjíždějící ze zařízení, kam plánujete vjet. Pokud si všimnete drobných škrábanců, patrně zde přesluhují kartáče, které tak ničí lak mytých aut. Napoví také celkový stav a čistoty a úklidu v provozovně. Případné reklamace (poškrábaný lak, nedostatečné umytí…) řešte ihned po použití myčky. Pak by vám je nikdo nemusel uznat.


4. Ruční čištění

Ruční mytí je drahé, ale výsledek stojí za to

Poslední variantou je ruční mytí a čištění. Jde asi o nejpohodlnější a nejúčinnější možnost, protože se o vaše auto postará někdo zkušený, navíc pomocí kvalitní autokosmetiky, kterou si nejspíš domů nekoupíte. Výhodu je také to, že si současně můžete objednat i čištění interiéru. Nevýhodu pak je, že za kompletní servis zaplatíte okolo tři tisíce korun. Základní mytí vyjde většinou na pár stovek.

Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak se jezdí na kole, prý nikdy nezapomenete. S první pomocí to ale není tak snadné, byť jsou jednotlivé kroky logické a není jich mnoho. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat, protože v případě nutnosti není na googlení na mobilu čas.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nové auto na léto, nebo na balón?

Příroda se bude pomalu probouzet ze zimního spánku a společně s ní i naše energie a touhy, v tom horším případě alergie, ale o té se dnes bavit nebudeme. Na silnicích se společně s příchodem jara začínají objevovat motorky a nové automobily. Patříte k těm, kteří plánují obnovit svůj vozový park?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Elektroauta v zimě. Vyplatí se to vůbec?

Objem ničím nenahradíš, výkon raději mít než potřebovat a nafta patří do kamen. Takhle se zavilí řidiči benzinových aut kdysi pouštěli do nastupující naftové alternativy. Pokrok ale nezastavíš a do boje o řidičská srdce v poslední době vstoupil další hráč – elektroauto. Moderní trend hledání ekologických alternativ mu navíc hraje do karet, ve kterých už má esa v podobě Elona Muska nebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní tedy spalovacím motorům hrana?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat