články

Vyčistěte interiér svého auta jako profesionál

Řada motoristů myje své auto každý týden nebo aspoň jednou za čtrnáct dní, málo z nás se ale tak často věnuje interiéru. Kabina totiž zdánlivě není tolik vystavena špíně a nepřízni počasí. Čas od času je však potřeba myslet i na vnitřek vašeho vozu, zvláště pokud jsou pravidelnými cestujícími děti, v autě občas jíte nebo zapomínáte vyklízet odpadky.

Čištění interiéru automobilu není obtížné, ale může to být časově náročné a možná se trochu zašpiníte, protože je třeba vydat se do různých zákoutí a míst, kde se skrývá prach a špína. Ale s naším návodem si s tím poradíte rychle a vynikajícím výsledkem. Zkrátka jako profík.


Krok 1: Vyházejte odpadky a začněte s luxováním

Než začnete utírat palubní desku a čistit sedadla, je důležité, abyste z auta odstranili veškeré odpadky a nežádoucí předměty - vezměte vysavač a pytel na odpadky a pusťte se do práce. Začněte větracími otvory, z nichž pomocí kartáčového nástavce odstraníte prach. Tím se zbavíte nepříjemných pachů v kabině. Doporučujeme také vyndat rohože a čalounění kufru, protože i pod nimi mohou být nahromaděny spousty prachu a nečistot. Koberečky a další odepínatelné části vyklepejte a vysajte. Pokud i tak v různých částech podlah nebo v kobercích zůstávají kamínky, štěrk nebo zrnka písku, můžete vzít starší kartáček a drhnutím je nahnat do hubice vysavače. Někteří fajnšmekři k tomu používají vibrační brusku, nám ale postačí trik s kartáčkem.

Jakmile interiéru svého vozu dopřejete péči vysavačem, bude vypadat mnohem lépe - a to je teprve první krok.

Krok 2: čištění oken

Čištění skel uvnitř vozu je skoro stejně důležité jako čištění zvenku; otisky prstů, prach a skvrny na vnitřní straně čelního skla mohou snížit viditelnost a vést k nebezpečnému oslnění na přímém slunečním svitu. Když použijete kvalitní odmašťovač, získáte perfektně průhledná skla bez šmouh.

Takový výsledek není nedosažitelný, když při čištění vnitřního skla nanesete několik kapek přípravku přímo na měkký hadřík a pečlivým leštěním odstraníte šmouhy. Určitě je dobrý nápad vyčistit okna předtím, než se pustíte do dalších povrchů v interiéru. Nepokapete si tak například čerstvě vypucovanou palubní desku.

Krok 3: Zničte bakterie a pachy

Trávíte v autě hodně času? Bez ohledu na to, jak čisté a uklizené ho udržujete, na plochách v kabině se hromadí mikrobi a bakterie, v čalounění se zase drží pach z potravin a jiných zdrojů. Chcete-li zatočit s nepříjemným odérem, zapojte do boje neutralizér pachů. Raději ale volte výrobek určený přímo do auta. Látky v některých přípravcích určených pro domácnost by mohly poškodit některé prvky interiéru. Každopádně sprej se směsí pohlcující zápach je vhodný pro tvrdé i měkké povrchy a po jeho použití budete mít kabinu auta voňavou a svěží.

Chcete-li odstranit bakterie z tvrdých povrchů, nanášejte produkt přímo na kov nebo plast, nechte pár minut působit a pak setřete hadříkem. U čalounění a podobných povrchů je stačí nastříkat a nechat směs pracovat.

Krok 4: Vyčistěte a naleštěte palubní desku

Na přístrojových deskách se hromadí prach a další nečistoty, zůstávají zde viditelné otisky prstů a brzy mohou ztratit svůj nový vzhled, třeba již po několika tisících kilometrů. Ať už je vaše palubka ohmataná nebo prostě jenom špinavá, na její vyčištění najdete celou řadu produktů. Na drhnutí někdo preferuje houbičku na nádobí, práci skvěle zastane i švédská utěrka. Vlhčené ubrousky nebo bavlněné hadry by vám na desce zanechaly chlupy, ty sice můžete po zaschnutí vyluxovat, ale je to práce navíc. 

Krok 5: Vyčistěte sedadla, dveře a koberce

Ať už jsou z textilu, nebo kůže, potahy v kabině podléhají velkému opotřebení, a pokud jde o nečistoty a skvrny, jsou přímo na ráně. Pro čalouněné povrchy opět existuje celá řada přípravků. Důležité je pečlivě si přečíst etiketu. Kvalitní čističe autočalounění přinesou svěží a voňavý výsledek.

U kožených povrchů nejdříve setřete nečistoty navlhčenou utěrkou z mikrovlákna. Pokud možno jinou, než tou, kterou jste použili na palubní desku, vnitřní strany skla nebo dokonce prvky exteriéru. Potom naneste přípravek na čištění kůže. Pokud jsou na povrchu stále viditelné skvrny, použijte kartáček s jemnými štětinami a špínu jemně vydrhněte. Poté nechte přípravek působit a nakonec jej setřete utěrkou z mikrovlákna. Posledním krokem je nanesení impregnačního prostředku.

Přestože se všechny tyto kroky zdají náročné, osvojíte si je velmi rychle. Odměnou vám bude čistý a interiér vašeho auta bez mikrobů a plísní, navíc budete mít jistotu, že čištění bylo provedeno opravdu důkladně. Není také třeba zmiňovat, že pravidelný úklid prodlouží životnost interiérových prvků a zůstatkovou hodnotu vašeho vozu.

Víte, jak se chovat při dopravní nehodě?

Články o tom, co dělat při dopravní nehodě, by se daly přehazovat vidlemi. Když ale dojde na lámání chleba, často se ukáže, že spousta lidí neví, co a jak. Většina z nás totiž nepočítá s tím, že by se někdy mohla stát účastníkem dopravní nehody, a je to pochopitelné. Na druhou stranu jestli existuje v životě situace, kdy se opravdu vyplatí být připraven místo překvapen, je to právě okamžik dopravní nehody, zejména když je vážnější. Proto si dnes tuhle důležitou látku trochu zopakujeme.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Centra měst kompletně bez aut. Zelená utopie nebo nový standard?

Aby sa nám lepšie dýchalo a žilo – základná premisa vzniku a následnej diskusie týkajúca sa tzv. nízkoemisných zón. Spravidla sa zavedenie týchto zón týka centier väčších miest, ktoré by na základe vyhlášky mali obmedziť prístup automobilom, ktoré nespĺňajú predpísaný emisný limit. Cieľom je zníženie hluku, väčšia bezpečnosť chodcov, zlepšenie kvality ovzdušia, a teda aj celkového života v meste. Pre rezidentov mestských centier win-win, nie? Zo žiadnej regulácie sa však netešia všetci. Kde nízkoemisné zóny fungujú a aké sú naopak ich úskalia?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak hudba ovlivňuje vaše chování za volantem?

Spousty řidičů si bez ní neumí cestu kamkoliv ani představit, spousty z nich se právě kvůli ní za volant vyloženě těší. Řeč je o hudbě, v jejíž společnosti polykáte kilometry, ani nevíte jak. Mohla by ale tahle zdánlivě nevinná radost působit negativně na vaše řidičské schopnosti, či dokonce i zdraví?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat