články

Bouráky na sněhu aneb 5 tipů, jak přežít zimu s autem

Vlastnit auto, to nejsou jenom letní vyjížďky do přírody s vánkem, který vám něžně čechrá vlasy otevřeným okýnkem. Majitelé vozidla si musí zvyknout i na to, že s nimi mohou rozmary zimního počasí pěkně vyběhnout. Výlet na lyže se může změnit v boj o vyjetí zledovatělého kopce. Cesta do práce začne půlhodinovou rozcvičkou se škrabkou na přední sklo. Zamlžený interiér v nezahřátém autě rázem zprostředkuje scénu z filmu Gorily v mlze. Jenom sexy Sigourney Weaver nikde a místo obří opice čekáme, kdy se z bílé tmy vynoří zadek náklaďáku.


Pokud vlastníte auto a nebydlíte zrovna v Praze, kde zima trvá průměrně tak dvacet minut ročně, máme pro vás pár neotřelých tipů, jak přežít zimu s autem.

Pěna na holení a kočkolit

Když už jsme u té mlhy – jak tedy zajistit, aby vaše skla nepřipomínala výhled z akvária? Zkuste kombinaci dvou přístupů. Místo věčného utírání skel kapesníkem na ně použijte pěnu na holení. Ta vytvoří po utření neviditelný film, který zabrání pocení, mlžen a stékání kapek. Pokud chcete efekt ještě vyztužit, nechávejte si pod sedačkou v autě otevřený sáček s trochou kočkolitu. Neznáte? Ty bílé kuličky, do kterých, ehm… dělají svou potřebu kočky. Kočkolit sbírá vlhkost ze vzduchu a rosu už v autě nenajdete, leda by vás stopnul nějaký slavný sparťan..

Ponožky jsou základ

V přihrádce u spolujezdce schovávejte pár či dva velkých ponožek. Nejlíp tak velikost 48 a výše. Co s nimi? Natáhněte je večer na stěrače. Zabráníte tak přimrznutí gumiček ke sklu při ranní námraze. Nemusíte čekat, až se přední sklo rozehřeje a budete moct stěrače odlepit bez nebezpečí poškození. A ponožky mají i další využití. Vyrazili jste si na byznys schůzku v kožených botkách, podcenili situaci a je třeba auto tlačit? Není problém – natáhněte si ponožky přes boty. Jednak uchráníte fajnová perka, ale hlavně – v záběru budete mít pocit, jako když na gumy nandáte řetězy.

Parkujte s kompasem

Nezdá se to, ale rozdíl mezi centimetrem ledu na předním skle a loužičkou vody pod autem často vězí jenom v poloze vozu. Jinými slovy – máte na výběr, jak natočit auto při příjezdu domů? Zkuste se zamyslet a natočit ho co nejvíc směrem na východ. I slunce za mraky trochu hřeje a pokud náhodou na pár minut vykoukne, udělá práci s rozmrazováním za vás.

Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejnamrzlejší

Boční zrcátka se často totálně vzpírají jakémukoliv nástroji na odmražení, odškrabání i očištění. Naše doporučení? Lepší prevence, než šmouhy a přehlédnuté auto při měnění pruhu na dálnici. Uchovejte si dvě igelitky nebo dva větší pytlíky. Přetáhněte je večer přes zrcátka a nebudete muset nic řešit. Snad jenom nezapomenout je zase před jízdou sundat, že?

Koberečky ano či ne?

Špatná velikost řetězů, nebo jejich absence, nebo prostě auto v ďolíčku a v něm uježděný sníh s ledem. Jak z toho ven? Názory se různí, každopádně popel v autě běžně nemáme, písek taky ne a pokud je mokrý, tak nám v sáčku zmrzne a použít se stejně nedá. Někteří fajnšmekři s Besipem přísahají na podložení kol koberečky zevnitř auta. Získáte ten tolik potřebný záběr, říkají. Jsou ale i tací, co tvrdí, že postupně vygumovali všechny koberečky a pak volali odtah.

Každopádně zimních tipů a triků je rozhodně víc, ještě se k nim určitě vrátíme. A (nejen) ohledně koberečků nám určitě dejte vědět – funguje vám nějaká jiná vymražená vychytávka? Rádi ji otestujeme a zveřejníme. Mrazu zdar!

Víte, jak se chovat při dopravní nehodě?

Články o tom, co dělat při dopravní nehodě, by se daly přehazovat vidlemi. Když ale dojde na lámání chleba, často se ukáže, že spousta lidí neví, co a jak. Většina z nás totiž nepočítá s tím, že by se někdy mohla stát účastníkem dopravní nehody, a je to pochopitelné. Na druhou stranu jestli existuje v životě situace, kdy se opravdu vyplatí být připraven místo překvapen, je to právě okamžik dopravní nehody, zejména když je vážnější. Proto si dnes tuhle důležitou látku trochu zopakujeme.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Centra měst kompletně bez aut. Zelená utopie nebo nový standard?

Aby sa nám lepšie dýchalo a žilo – základná premisa vzniku a následnej diskusie týkajúca sa tzv. nízkoemisných zón. Spravidla sa zavedenie týchto zón týka centier väčších miest, ktoré by na základe vyhlášky mali obmedziť prístup automobilom, ktoré nespĺňajú predpísaný emisný limit. Cieľom je zníženie hluku, väčšia bezpečnosť chodcov, zlepšenie kvality ovzdušia, a teda aj celkového života v meste. Pre rezidentov mestských centier win-win, nie? Zo žiadnej regulácie sa však netešia všetci. Kde nízkoemisné zóny fungujú a aké sú naopak ich úskalia?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak hudba ovlivňuje vaše chování za volantem?

Spousty řidičů si bez ní neumí cestu kamkoliv ani představit, spousty z nich se právě kvůli ní za volant vyloženě těší. Řeč je o hudbě, v jejíž společnosti polykáte kilometry, ani nevíte jak. Mohla by ale tahle zdánlivě nevinná radost působit negativně na vaše řidičské schopnosti, či dokonce i zdraví?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat