články

Nehody slavných: Jak neudělat stejnou chybu?

Příběhy o tom, jak létají plechy z luxusních cadillaců a lamborghini, a nějaké to poučení, jak si nepoškrábat lak stejným způsobem i na své (či cizí) vozové stáji.


Jak rozlítit raperku

Missy Elliott je americká producentka, zpěvačka, držitelka Grammy a raperka (Get Ur Freak On, to je její slavná vypalovačka z roku 2001). Missy patří k ženám s vášní pro krásná auta, takže její garáž okupovalo hned několik lamborghini, třeba matně bíle Lambo Aventador. Na přelomu milénia podlehla fialovému modelu s vertikálním otevíráním dveří a nechala si ho od dealera přepravit z Kalifornie domů do Virginia Beach.

Nádherné diablo v hodnotě skoro sedm milionů korun nenechalo chladným zaměstnance transportní firmy Josepha Thomase Johnsona, který ho z bezpečí garáže vzal na rychlou projížďku. Nelegální výlet skončil nárazem do stromu. Johnson sice z místa nehody pouhé tři kilometry od ústředí firmy utekl, ale detektivové nebohého dispečera dopadli a ten skočil na tři roky ve vězení. Musel také zaplatit škodu v přepočtu skoro čtyři miliony korun.

Poučení:
Neřídit bez dovolení cizí lamborghini, navíc ne nepřiměřenou rychlostí, a když ho nabouráte, nezdrhejte.

Phelpsův tank pod vlivem

Být vyjevenou řidičkou v subtilní Hondě Accord, zatímco se na ni řítí obří SUV Cadillac Escalade, to zní jako super plán na čtvrteční večer. Je totiž jedno, kolik zlatých medailí z olympiády má doma člověk ve vitrínce, pivo hodinu před jízdou a prošlý řidičský průkaz neokecal v roce 2009 při nehodě ani slavný americký plavec Michael Phelps. Nutno podotknout, že ona vyklepaná řidička hondy jela na červenou. Nikdo naštěstí nebyl zraněn.

Poučení:
I jedno pivo je někdy až dost, aby se o tom psalo, obzvlášť když má člověk smůlu na nepozorné spoluúčastníky dopravního provozu. Phelps má navíc za sebou už jednu nehodu pod vlivem z roku 2004.

Můžou za to paparazzi

Herečka a dětská hvězda Lindsay Lohan před lety zažívala cosi, co by se dalo popsat jako divoké období. Na dálnici narazila v rychlosti zezadu do kamionu, což odneslo její porsche. Dlouho jí nevydržel ani černý mercedes, se kterým ujížděla ulicemi před tuctem slídilů s fotoaparáty do té doby, než se řidič před ní rozhodl zpomalit a zaparkovat. Lohan bylo v době střetu teprve devatenáct, navíc měla za sebou incident, kdy do ní jeden z fotografů schválně narazil. Ani jedna nehoda jí naštěstí nezpůsobila vážná poranění.

Poučení:
Před novináři se neujíždí, zastaví se a odpoví slušně na otázku. Nehledě na okolnosti, sami řidiči jsou ti, kdo se musí mít na pozoru před vozidlem jedoucím před nimi a udržovat si bezpečný odstup.

To samo

Ferrari 599 GBT patří k ikonickým modelům italské značky. Krásnou decentně červenou verzi vlastnil i superfotbalista, jeden z nejlepších hráčů světa, Cristiano Ronaldo. Vozítko za bratru sedm a půl milionu korun ovšem skončilo totálně nad odpis ve zdi nedaleko letiště v Manchesteru. Ronaldo tvrdil, že nad autem ztratil kontrolu, ale protože se nikomu nic nestalo (vezl další spoluhráče) a nehodu nikdo neviděl, celý případ se uzavřel bez obvinění. Chvilku se spekulovalo o selhání brzd na vozidle, to ale automobilka popřela s tím, že fungovaly bezchybně. Ale je vidět, že Italové mají riskování zřejmě v krvi, pár let po nehodě fotbalistovi nabídli na předvádění další vůz, v ještě vyšší hodnotě. Ronaldo má úctyhodný vozový park, v garáži si leští zástupce snad všech nejluxusnějších značek.

Poučení:
Přiměřená rychlost – zejména pokud je člověk unavený po tréninku, party nebo po práci – je nutnost. Obzvlášť pokud vezete děti anebo rozjívené spoluhráče.

Formule pana Beana

Možná byste to na slavného nešiku a potrhlého Mr. Beana, který se v seriálu hrká ve vozítku o rychlosti 20 km/h, netipli. Jeho představitel, britský herec Rowan Atkinson, se v civilu proháněl vozem McLaren F1. A taky ho stačil dvakrát nabourat, jedna z nehod byla vůbec nejdražší britskou pojistnou události na jednom vozidle v historii. Na mokré vozovce sjel Atkinson z cesty a naboural značku a strom. Kromě poraněného ramene naštěstí vyvázl bez zranění. I přes záznam u pojišťovny si nakonec kupec z anglického Brightonu vínové sportovní autíčko před třemi lety koupil za osm milionů liber (v přepočtu téměř 230 milionů korun).

Poučení:
Mokrá silnice je nebezpečná zejména na podzim kvůli spadanému listí a také po dlouhém suchu, kdy se na vozovce tvoří mastný film. Obojí je svojí kluzkostí srovnatelné s ledovkou.

Víte, jak se chovat při dopravní nehodě?

Články o tom, co dělat při dopravní nehodě, by se daly přehazovat vidlemi. Když ale dojde na lámání chleba, často se ukáže, že spousta lidí neví, co a jak. Většina z nás totiž nepočítá s tím, že by se někdy mohla stát účastníkem dopravní nehody, a je to pochopitelné. Na druhou stranu jestli existuje v životě situace, kdy se opravdu vyplatí být připraven místo překvapen, je to právě okamžik dopravní nehody, zejména když je vážnější. Proto si dnes tuhle důležitou látku trochu zopakujeme.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Centra měst kompletně bez aut. Zelená utopie nebo nový standard?

Aby sa nám lepšie dýchalo a žilo – základná premisa vzniku a následnej diskusie týkajúca sa tzv. nízkoemisných zón. Spravidla sa zavedenie týchto zón týka centier väčších miest, ktoré by na základe vyhlášky mali obmedziť prístup automobilom, ktoré nespĺňajú predpísaný emisný limit. Cieľom je zníženie hluku, väčšia bezpečnosť chodcov, zlepšenie kvality ovzdušia, a teda aj celkového života v meste. Pre rezidentov mestských centier win-win, nie? Zo žiadnej regulácie sa však netešia všetci. Kde nízkoemisné zóny fungujú a aké sú naopak ich úskalia?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak hudba ovlivňuje vaše chování za volantem?

Spousty řidičů si bez ní neumí cestu kamkoliv ani představit, spousty z nich se právě kvůli ní za volant vyloženě těší. Řeč je o hudbě, v jejíž společnosti polykáte kilometry, ani nevíte jak. Mohla by ale tahle zdánlivě nevinná radost působit negativně na vaše řidičské schopnosti, či dokonce i zdraví?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat