články

Sólojízda na dlouhou trať: nepřemáhat se a svačinu s sebou!

Zeptali jsme se řidičů, kteří jsou zvyklí jezdit tisícikilometrové trasy, na jejich osvědčené fígle a tipy, jak cestu přežít. A možná si ji i trochu užít.


Kolik kilometrů se dá bezpečně ujet na jeden zátah?

Na to se nedá spolehlivě a přesně odpovědět, může jít o 700 kilometrů nebo 1400. Faktorů, na kterých záleží, je hodně. Patří mezi ně typ auta, ve kterém jedete, řidičova zkušenost a věk, trasa, hustota provozu, zda jde o pracovní cestu, nebo cestu na dovolenou a zda jedete sami, nebo někoho vezete. „Pokud se jede o víkendu v noci po německé dálnici, jde o něco úplně jiného než během pracovního dne. Nejlepší cesta byla podle mě na Silvestra. Cesty vymetené, počasí přálo a těch 1400 km jsem zvládnul za 11 hodin i s nutnými přestávkami,“ ,“ říká Honza, který pravidelně jezdí ze Švýcarska na Moravu.

Pozor na začátečnické chyby

Nepřeceňujte svoje síly, a pokud cítíte, že na vás jde únava, prospěte se na benzince. Past jménem „už tam skoro jsem, to dám“ je docela nebezpečná a poslední kilometry zrádné. Jízda by také měla být bezpečná, ohleduplná, předvídavá a hlavně provedená v klidu a s rozumem. „Musíte být – jak se říká – furt ve střehu. Člověk opravdu nikdy neví, kdy se může přihodit nějaká nepříjemnost, třeba ani ne jeho vinou. Proto vždy opatrně, ať se jede na krátkou vzdálenost, nebo hodně daleko,“ radí Michal, který často pendluje mezi Beneluxem a Prahou.

Jak se připravit na cestu? Jídlo, pití, plán cesty…

Lehké jídlo a dostatek pití je základ, zejména v létě. Profíci radí, vykašlete se na fast food po cestě a dávejte si lehké snacky, ideálně ovoce. Někteří třeba sázejí na mrkev a mandle. Dopředu si omrkněte zastávky po trase, oblíbená odpočívadla a jak dlouho se na nich zdržíte. Četnost zastávek pak přizpůsobte svému pocitu a únavě. Dnes už za vás sice většinu trasy vymyslí navigace, ale i tak si cestu projděte na mapě dopředu, alespoň rámcově. Není nad to bloumat v maďarských polích nebo snažit se vymotat zpět na dálnici i za cenu porušování silničních pravidel, protože čára přeci není zeď. Zkuste se během jízdy nestresovat, neslibujte nereálné příjezdy. Pokud budete očima neustále hlídat čas a spěchat, moc vám to k řidičské pohodě nepřispěje. Před cestou si zkontrolujte a ověřte funkčnost všech nabíječek – na telefon nebo navigaci, pokud ji nemáte integrovanou. Není většího stresu, než když ČEMUKOLI dojde baterka.

Jak si v autě neodepsat záda nebo kolena při dlouhém sezení?

Uzpůsobte si před jízdou sedadlo postavě, abyste si zbytečně „neškrtili“ krevní oběh. Nohy mějte na pedálech v příjemném úhlu, ne moc propnuté ani skrčené. Navíc pokud jste moc namáčknutí na volantu, budou vás za chvíli bolet ramena. Vezměte si pohodlné oblečení a nezapomeňte na sluneční brýle. V kabině se musíte cítit příjemně, pravidelně otvírejte okénko a dopřejte si závan čerstvého vzduchu, čas od času si na benzínce udělejte krátkou rozcvičku. „Jednou jsem jel trasu z Toskánska do Prahy, přes tisíc kilometrů, na jeden zátah, jen s krátkými pauzami. Nerad na to vzpomínám, před koncem cesty jsem usínal a jen tak tak dojel,“ kroutí hlavou nad vlastní školáckou chybou Michal. Poslední záchranou na probrání je podle něj právě studený vzduch proudící z okénka. Při takovém vyčerpání vám nic nepomůže, raději se krátce prospěte na benzince.

A neusnout….

„Při dlouhé trase je někdy dobré ke konci, třeba při dojezdu v noci, vést s někým lehkou konverzaci, aby zůstal ve střehu. A nemyslím rušivou či odvádějící pozornost, takže žádné hádky. Pokud se člověk necítí, každopádně by neměl jet dál,“ upozorňuje Honza. Jana, která jezdí z Francie do Brna, sází přes Německo na vtipný hudební podkres. „Moje oblíbená hudba jsou německé dechovky. Slušně to nabudí. Rádio ale hned, jak přejedeme hranici do ČR, vypínám, protože pak už se to samozřejmě nedá poslouchat,“ směje se řidička. Humor je totiž všeobecně dobrým tipem, jak zůstat bdělí. Takže vsaďte na vtipnou audioknihu, třeba některou z her Divadla Járy Cimrmana. Skvělým tipem jsou pak zajímavé podcasty. Nejnebezpečnější na spánek je pak paradoxně poobědový odpolední čas mezi jednou a třetí odpoledne, kdy lidem klesá pozornost i teplota a jsou „zralí na šlofíka“. To samé platí i o době mezi půlnocí a šestou ranní. Na bdělost pomáhá i žvýkačka, ideálně bez cukru.

A nějaké profi tipy na závěr

„Cesta po určitých částech D1 je stále všeobecně adrenalinový zážitek. Kombinace české nátury a rozkopané, někdy nepřehledně označené cesty, kde se řidič ocitne poprvé a nezná to tam a na poslední chvíli je překvapen životu nebezpečnými nehoráznostmi typu rozestavěný most za nečitelným označením anebo za čitelným označením, jenomže zrovna sněžilo. K tomu kamiony ze všech koutů východní Evropy…,“ vypočítává Honza. „Největší nápor kilometrů jsem zažila na cestě po USA. I s cestou na letiště do Německa to dalo celkem 5800 km za 14 dnů. Cesty v Německu jsou super, ale jezdí tam příliš mnoho aut a ve špičkách je skoro vždy zacpaná dálnice. Zato cesty v USA jsou perfektně značené, zúžení apod. hlášené několik km předem a řidiči ukáznění,“ vzpomíná Jana.

„Někde jsem nedávno četl, že všude ve světě jsou za blbce ti, co rychlost nedodržují. No a u nás v České republice jsou za blbce ti, co ji dodržují… Myslím, že to celkem sedí,“ uzavírá s povzdechem Michal.

Děti v autě. Jak je ochránit a nepřijít o nervy?

Jen málokterá životní situace vyžaduje od svých aktérů takovou dávku trpělivosti, tolerance a umění zachovat si chladnou hlavu jako cestování v autě s malým dítětem či dokonce vícero dětmi. Stres plyne i ze zvýšené zodpovědnosti, kterou na nás taková situace klade. Jak děti dovézt na určené místo v bezpečí a nezbláznit se z toho cirkusu?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak se jezdí na kole, prý nikdy nezapomenete. S první pomocí to ale není tak snadné, byť jsou jednotlivé kroky logické a není jich mnoho. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat, protože v případě nutnosti není na googlení na mobilu čas.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nové auto na léto, nebo na balón?

Příroda se bude pomalu probouzet ze zimního spánku a společně s ní i naše energie a touhy, v tom horším případě alergie, ale o té se dnes bavit nebudeme. Na silnicích se společně s příchodem jara začínají objevovat motorky a nové automobily. Patříte k těm, kteří plánují obnovit svůj vozový park?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat