články

Jak hudba ovlivňuje vaše chování za volantem?

Spousty řidičů si bez ní neumí cestu kamkoliv ani představit, spousty z nich se právě kvůli ní za volant vyloženě těší. Řeč je o hudbě, v jejíž společnosti polykáte kilometry, ani nevíte jak. Mohla by ale tahle zdánlivě nevinná radost působit negativně na vaše řidičské schopnosti, či dokonce i zdraví?


Ze studie, kterou v roce 2013 provedli výzkumníci z London Metropolitan University, vyplynulo, že rozhodně ano. Řidiči v ní dostali několik různých playlistů rozdělených podle typu hudby a úkol ujet v jejich doprovodu 500 mil. Během cesty vědci monitorovali jejich srdeční činnost, řidičské schopnosti a změny v jejich chování za volantem.

Kopírovat srdce

Ukázalo se, že nejlepší tempo pro bezpečnou jízdu je to, které je stejně rychlé jako tlukot lidské srdce, tj. zhruba 60–80 úderů za minutu. Rychlejší tempo totiž ovlivňuje srdeční činnost a zvedá tep, obzvlášť pokud je taková hudba puštěná nahlas. Takové songy odvádějí řidičovu pozornost od silnice a vedou k tomu, že se řidič snaží přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby „lícovala“ s rychlostí písně.

Ženy vs. muži

Zajímavé bylo také to, jaký vliv měly různé žánry na ženy a muže. Hip hop sice vedl k větší agresivitě u obou pohlaví, ale na ženy měl daleko silnější vliv. Pod jeho vlivem brzdily daleko ostřeji a na plyn šlapaly více zprudka než muži, kteří poslouchali stejnou hudbu. Taneční hudba nutila ženy k vyšší rychlosti, zatímco u mužů vedl k tomutéž poslech heavy metalu. Největším překvapením ale bylo, že obě pohlaví řídila pod vlivem klasické hudby mnohem nevyzpytatelněji než při poslechu jakéhokoliv jiného žánru.

TaTakže až vám příště někdo řekne, abyste si do auta vzali něco „kultivovanějšího“ nebo „noblesnějšího“, dejte jim přečíst tenhle článek a raději si pusťte třeba Justina Timberlakea.

Tady je pár dalších příkladů „bezpečných“ písní:

Norah Jones – Come Away With Me

Travie McCoy feat. Bruno Mars – Billionaire

Jason Mraz – I’m Yours

Coldplay – The Scientist

Elton John – Tiny Dancer

Justin Timberlake – Cry Me a River

Aerosmith – I Don’t Want to Miss a Thing

Radiohead – Karma Police

S Club 7 – Never Had a Dream Come True

Bon Iver – Skinny Love

Víte, jak se chovat při dopravní nehodě?

Články o tom, co dělat při dopravní nehodě, by se daly přehazovat vidlemi. Když ale dojde na lámání chleba, často se ukáže, že spousta lidí neví, co a jak. Většina z nás totiž nepočítá s tím, že by se někdy mohla stát účastníkem dopravní nehody, a je to pochopitelné. Na druhou stranu jestli existuje v životě situace, kdy se opravdu vyplatí být připraven místo překvapen, je to právě okamžik dopravní nehody, zejména když je vážnější. Proto si dnes tuhle důležitou látku trochu zopakujeme.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Centra měst kompletně bez aut. Zelená utopie nebo nový standard?

Aby sa nám lepšie dýchalo a žilo – základná premisa vzniku a následnej diskusie týkajúca sa tzv. nízkoemisných zón. Spravidla sa zavedenie týchto zón týka centier väčších miest, ktoré by na základe vyhlášky mali obmedziť prístup automobilom, ktoré nespĺňajú predpísaný emisný limit. Cieľom je zníženie hluku, väčšia bezpečnosť chodcov, zlepšenie kvality ovzdušia, a teda aj celkového života v meste. Pre rezidentov mestských centier win-win, nie? Zo žiadnej regulácie sa však netešia všetci. Kde nízkoemisné zóny fungujú a aké sú naopak ich úskalia?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Bezpečně, i když sedíte v autě potřetí v životě

Moderní auta jsou čím dál chytřejší a jezdí skoro sama. Hlavní mozek, který by ale jízdu měl mít pod kontrolou, se stále najde mezi volantem a sedačkou. Mozek, který by neměl před řízením popíjet, tišit nervozitu rozličnými pilulkami, spát předešlou noc jen 35 minut nebo řídit v afektu. Jak nejít rozbití úst v autě (nebo horšímu) naproti? A to zejména pokud s řízením zatím nejste žádní velcí kamarádi?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat