články

Vraťte se ve zdraví – maličkosti, které vás v autě mohou stát i život

Každý z nás zná asi takovou tu klasickou idylku při poklidné cestě za sluncem. Mobil v ruce, nohy pohodlně natažené na palubní desce, láhve s pitím, hrnky s kávou a plno dalších tolik potřebných věcí všude okolo. Když k tomu přidáme ještě děti na zadních sedačkách hrající si s tablety, dokonale vražedné prostředí z pohledu bezpečnosti je na světě, a přitom tradá na výlet či dovču.


Pokud si myslíte, že se nízkou rychlostí problémům vyhnete, jste na omylu. Stačí jedno pouhé zabrzdění a váš milovaný smartphone vám spolehlivě rozbije hlavu. Nemluvě o tom, co by ve stejném případě udělal podstatně těžší tablet. Rad ohledně bezpečnosti není nikdy dost, pojďme si je pro jistotu připomenout.

Nechte auto, aby vás chránilo

Bezpečná jízda v autě se skládá z několika drobností, které vám však v součtu opravdu mohou zachránit život. Věřte tomu! Možná to uslyšíte už poněkolikáté, ale mít správně nastavený bezpečnostní pás je základ. V autě seďte vzpřímeně a pás si zapněte přes rameno. Jen tak vás při nárazu zachytí stoprocentně. Bezpečnostní pásy doposud zachránily více než 1 milion životů a je to přesně šedesát let, co je vynalezli odborníci automobilky Volvo.

Nohy na palubní desku nepatří

Také při jízdě relaxujete tím, že si natáhnete nohy na palubní desku? Připadá vám to skvěle pohodlné? Potenciálně však riskujete zmrzačení. Pokud do vás totiž někdo narazí, spustí se airbag, a nohy, které máte položené v místě, odkud vystřelí, vyletí po jeho aktivaci stejnou rychlostí směrem k vaší hlavě.

Rychlost vybuchujícího airbagu je zhruba 200 km/h. Dokážete si představit, co to pro vás znamená? V lepším případě dostanete sádru, v horším budete mít v noze šroub a železo a v nejhorším… Aktivace airbagu vede hlavně k poraněním či zlomeninám kotníků. Energie nárazu se pak dále přenáší na bérce a stehna, a to může vést až k úrazům pánve, ale „vystřelené“ nohy vám mohou způsobit i vážná vnitřní zranění.

Mobily a tablety jako spolehlivá kladívka

Lahve s vodou, kelímky nebo klíče, a ještě bychom mohli pokračovat dál. To všechno se jen tak povaluje v našich autech, a přitom se snadno může stát nebezpečným projektilem. Stačí i pouhé prudké brzdění a z mobilů a tabletů se stanou kladívka, která nám spolehlivě rozbijí hlavu. Tyto věci samozřejmě do auta patří, ne že ne, ale vždy by měly mít své pevně dané místo. K čemu by jinak sloužily všechny odkládací prostory, uzavřené schránky a držáky v autě?

Mnoho lidí bere riziko na lehkou váhu a auto používá jako větší obdobu dámské kabelky nebo pojízdné skladiště. Uveďme si malý příklad: Málokdo by si nechal na hlavu hodit z pátého patra například tablet. Přitom je to stejné, jako když nás do hlavy trefí při rychlosti 64 km/h. A co teprve obyčejný mobilní telefon, který se při rychlosti 90 km/h stává „cihličkou“ o váze přes 5 kilogramů. To už stojí za zamyšlení, nemyslíte?

S dětmi jsou podobné situace ještě složitější, ale i tady je řešení. Doby, kdy mohly spát na zadních sedadlech, jsou dávno pryč. Vždy musí sedět v sedačce, a to nejen kvůli současné legislativě. Přeprava v sedačce je pro dítě totiž až sedmkrát bezpečnější. Co se týká hraček, jsou nejlepší pouze plyšové. V žádném případě hračky nesmí mít ostré hrany. Pokud své ratolesti chcete zabavit tabletem, měl by být vždy připevněn na opěrce hlavy na předním sedadle. Jinak ho radši ani nepořizujte.

Ženy ohroženější než muži?

Když už jsme u bezpečnosti v autech, která by se měla vztahovat na nás všechny stejně, možná vás překvapí, že i tak jsou někteří lidé při cestování chráněni méně než ostatní. Bezpečnost aut odborníci vyvíjeli s ohledem na muže průměrné postavy. Dokonce ještě v roce 2019 spousta automobilových značek konstruuje svá auta na základě nárazových testů, které provádí výhradně s mužskými figurínami. Z toho důvodu hrozí u žen vyšší riziko zranění při dopravní nehodě než u mužů.

Co si z toho všeho především odnést?

Zranění, která vznikají při nedodržení základních pravidel bezpečnosti, bývají často těžká až fatální. Je však na každém z nás, jestli přispějeme ke snížení dopravních nehod a zranění. Pouze my často držíme svůj život ve svých rukou, na to nezapomeňte.

Děti v autě. Jak je ochránit a nepřijít o nervy?

Jen málokterá životní situace vyžaduje od svých aktérů takovou dávku trpělivosti, tolerance a umění zachovat si chladnou hlavu jako cestování v autě s malým dítětem či dokonce vícero dětmi. Stres plyne i ze zvýšené zodpovědnosti, kterou na nás taková situace klade. Jak děti dovézt na určené místo v bezpečí a nezbláznit se z toho cirkusu?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak se jezdí na kole, prý nikdy nezapomenete. S první pomocí to ale není tak snadné, byť jsou jednotlivé kroky logické a není jich mnoho. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat, protože v případě nutnosti není na googlení na mobilu čas.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nové auto na léto, nebo na balón?

Příroda se bude pomalu probouzet ze zimního spánku a společně s ní i naše energie a touhy, v tom horším případě alergie, ale o té se dnes bavit nebudeme. Na silnicích se společně s příchodem jara začínají objevovat motorky a nové automobily. Patříte k těm, kteří plánují obnovit svůj vozový park?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat