články

Hurá domů!

Znáte to, skončila vám dlouho očekávaná dovolená a vám se (ne)chce domů. Na jednu stranu jste smutní, že si šunky válet budete maximálně na pracovní židli, na stranu druhou se těšíte na klid domova a vlastní postel. Tak se snažíte jet hlava nehlava, sedíte přikovaní u volantu a bezmyšlenkovitě sledujete ubíhající jízdní pruhy a doufáte, že těch dvanáct hodin na cestě bude co nejdříve za vámi. Věříte, že máte všechno pod kontrolou a nic se vám nemůže stát. Bohužel, vaše auto nehlídá anděl strážný a bezpečný návrat stojí pouze na vás. Pro sichr a celkovou pohodu vám přinášíme pár tipů bezpečné jízdy, díky kterým se můžete vyvarovat nešťastným a mnohdy zbytečným karambolům.


Připoutejte se, prosím!

Toto pravidlo je povinností každého motoristy, mnoho lidí ho bere na lehkou váhu. Jasně, pásy nejsou dvakrát pohodlnou záležitostí, zvlášť pokud cestujete na delší vzdálenosti, ale jsou důležitou součástí auta – i při pouhém popojíždění po obci!

Hlava je při nárazu o čelní sklo a bez zapnutých pásů v padesátikilometrové rychlosti vystavena stejnému nárazu jako kdybyste spadli z třetího patra. A pokud si myslíte, že vás zachrání airbagy a tím pádem se nemusíte poutat, jste vedle jak ta jedle. Airbagy pouze vytvářejí „příjemnější“ náraz hlavy o volant či palubku, ale můžou vás smrtelně poranit, pokud nejste připásáni.

Spánek léčí a zachraňuje

Jako jedna ze základních lidských potřeb by se spánek neměl podceňovat. Stejně jako hlad nebo žízeň ho můžeme na chvíli překonat, ale za volantem to není nic rozumného. S přibývající únavou ztrácíme pozornost, která je při řízení klíčová. Zvlášť zrádný je mikrospánek, při kterém unavený organismus vypne – i na pouhý zlomek sekundy, která se pak může projevit jako osudná.

V případě pocitu únavy, nebo celkového nevyspání je nejlepším řešením zastavit a na chvíli si odpočinout, či předat řízení někomu, kdo měl šanci si předtím zdřímnout. V žádném případě se nesnažte o povzbuzení organismu medikamenty, energetickými nápoji nebo cigaretami.

Spěchejte s rozumem

Lépe řečeno – nespěchejte vůbec, jelikož se to nevyplácí a rozhodně ne po časové stránce. Zvýšená agresivita, ochota riskovat a překračování povolené rychlosti. Chcete být doma co nejdřív, to je pochopitelné, ale to chtějí i ostatní řidiči. Jízda 160 km/h oproti nejvyšší povolené rychlosti na dálnici, která je 130 km/h, vám ušetří na 100 kilometrech pouhých 8 a půl minuty. Pokud pojedete maximální povolenou rychlostí, přijdete tak maximálně o jednu reklamní pauzu během vašeho oblíbeného seriálu. Stojí za to ten risk?

Štěstí přeje připraveným

Mnoho z nás si dopředu naplánuje podrobnou trasu, protože se chceme vyhnout prodlevám způsobeným hledáním správného sjezdu nebo blouděním. Do naplánované trasy zakomponujeme i místa pro odpočinek dospělých i ratolestí, případně místa, která máme rádi. Hlavně nesmí chybět návštěva v „Mekáči“. Co nás ale nenapadne, je to, že určená místa od sebe mohou být vzdálená několik hodin cesty a co teprve při klasických letních kolonách! Lepší je vytipovat si po cestě zastávek více, abychom pak nebyli překvapeni, až nám naše ratolesti společně s autem budou křičet hlady a nejbližší benzínová pumpa bude, vzhledem k možným kolonám, několik hodin daleko.

Hlavně bezpečně

Jste vyspalí, připoutaní a máte vše precizně naplánováno. Nezapomínejte na odpočinek, dostatek tekutin a hlavně nespěchejte. Ono se říká: „Lepší dojet pozdě nežli vůbec.“ Tak šťastnou cestu!
Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak se jezdí na kole, prý nikdy nezapomenete. S první pomocí to ale není tak snadné, byť jsou jednotlivé kroky logické a není jich mnoho. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat, protože v případě nutnosti není na googlení na mobilu čas.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nové auto na léto, nebo na balón?

Příroda se bude pomalu probouzet ze zimního spánku a společně s ní i naše energie a touhy, v tom horším případě alergie, ale o té se dnes bavit nebudeme. Na silnicích se společně s příchodem jara začínají objevovat motorky a nové automobily. Patříte k těm, kteří plánují obnovit svůj vozový park?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Elektroauta v zimě. Vyplatí se to vůbec?

Objem ničím nenahradíš, výkon raději mít než potřebovat a nafta patří do kamen. Takhle se zavilí řidiči benzinových aut kdysi pouštěli do nastupující naftové alternativy. Pokrok ale nezastavíš a do boje o řidičská srdce v poslední době vstoupil další hráč – elektroauto. Moderní trend hledání ekologických alternativ mu navíc hraje do karet, ve kterých už má esa v podobě Elona Muska nebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní tedy spalovacím motorům hrana?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat