články

Připravte své auto na dlouhou zimu

První podzimní den už máme za sebou a pomalu vytahujeme zimní kožichy. Dříve než řekneme švec, budeme klepat kosu a oškrabávat našeho čtyřkolového miláčka. Přichází období dlouhých večerů a nejen lidé se přezouvají do teplejšího, naše autíčka také čeká obměna výbavy. Nejste si jistí, jak správně připravit své vozidlo na zimu? Přinášíme vám pár rad, které vás jistě zbaví zbytečných starostí.


Není kolo jako kolo

Nejzákladnějším vybavením každého auta by měly být kvalitní pneumatiky. Povinností v zimě jsou zimní pneumatiky, které mají vzorek hluboký alespoň 4 mm. Tato povinnost se vztahuje k období mezi 1. listopadem a 31. březnem, pokud vozovku pokrývá souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy nebo pokud lze takovou situaci vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. Někteří řidiči mohou toto nařízení podceňovat, protože si neuvědomují vlastnosti zimních a letních pneumatik. Směs zimních pneumatik je měkčí a její vlastnosti se nejlépe projevují v teplotách pod 7 °C. Zimní pneumatiky se lépe chovají na sněhu a námraze, ale hůř na suchých a mokrých silnicích.

Pokud si s výměnou pneumatik nevěříte, zajeďte do ověřeného servisu, kde vám je za malý poplatek vymění. Návštěvu servisu můžete využít i pro kontrolu akumulátoru, jehož správné fungování je důležité pro bezproblémové startování.

Doplňte tekutiny!

Před dlouhou zimou by se měla zkontrolovat a případně doplnit chladicí kapalina, která slouží k chlazení motoru a ošetření chladicí soustavy. Chladicí kapalina je odolná teplotám až do -30 °C, tedy je vhodná pro celoroční používání a vyměnit by se měla každé 2 roky.

Podceňovat by se neměla ani směs do ostřikovačů, která je nutná v každém ročním období. Letní kapalina nás zbaví hmyzu a pylu, ale hrozí její zamrznutí. Zimní směs nás zbaví špíny po „břečce“, kterou nám vozidla jedoucí před námi nastříkají na čelní sklo, ale v létě nás mastnoty po hmyzu nezbaví. Zkontrolovat by řidiči měli také ramínka a gumičky stěračů a případně zvážit jejich výměnu.

Nevolej, ale olej!

Startování automobilu v mrazech dává zabrat akumulátoru, palivové soustavě, ale i motoru. Olej by se měl měnit po ujetých 10–15 tisících kilometrech. Neodkládejte jeho výměnu až na jaro. Jeho včasnou výměnou přispějete k jednoduššímu startování v mrazech.

Důležité a nezbytné doplňky

Pneumatiky máme přezuté, chladicí kapalina je zkontrolovaná a směs do ostřikovačů doplněná. Skvělé, zapomínat se nesmí ani na doplňky, které bychom měli mít po ruce celou zimu. Mnoho automobilů je sice vybaveno vyhřívanými skly nebo dálkovým ovládáním, ale i mistr tesař se někdy utne a i ty nejlepší vychytávky nemusí fungovat tak, jak mají. Vybavení, jako je škrabka na sklo a smetáček na sníh, by tedy mělo mít každé auto. Pro starší auta, která se stále odemykají ručně, je důležitý rozmrazovač zámků, který by řidiči měli nosit v kapse kabátu – zamčený v autě je totiž k ničemu. V horských oblastech se určitě neztratí sněhové řetězy, lopatka a deka.

Hurá na cestu

Příprava automobilu na zimu je do určité míry individuální. Záleží na jeho celkovém stavu a stáří, na zkušenostech jeho majitele a na podmínkách, ve kterých se auto bude pohybovat. Jiné podmínky jsou totiž v Praze, kde sníh napadne dvakrát za zimu, a jiné v horských oblastech, ve kterých je sněhová pokrývka téměř celou zimu. Pokud si stále nejste jistí, jak své auto připravit na dlouhou zimu, zajeďte do specializovaného servisu a nechte si poradit.Co to na mě bliká za kontrolku?

Znáte to, je pátek, konec až příliš dlouhého pracovního týdne, kdy si každý kolem vás prostě musel vzpomenout na nějaký problém a vám z toho všeho málem vybouchla hlava. Naštěstí jste si naplánovali víkend na horách. Vše připraveno k načerpání psychické pohody daleko od všeho stresu, auto naloženo, startér trochu hapruje, ale nakonec se chytne. Neměla náhodou ta kontrolka s obrázkem vrtulníku po startu zhasnout?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Hurá domů!

Znáte to, skončila vám dlouho očekávaná dovolená a vám se (ne)chce domů. Na jednu stranu jste smutní, že si šunky válet budete maximálně na pracovní židli, na stranu druhou se těšíte na klid domova a vlastní postel. Tak se snažíte jet hlava nehlava, sedíte přikovaní u volantu a bezmyšlenkovitě sledujete ubíhající jízdní pruhy a doufáte, že těch dvanáct hodin na cestě bude co nejdříve za vámi. Věříte, že máte všechno pod kontrolou a nic se vám nemůže stát. Bohužel, vaše auto nehlídá anděl strážný a bezpečný návrat stojí pouze na vás. Pro sichr a celkovou pohodu vám přinášíme pár tipů bezpečné jízdy, díky kterým se můžete vyvarovat nešťastným a mnohdy zbytečným karambolům.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Čeká vás dlouhá cesta autem? Těchto 6 vychytávek vám ji zpříjemní

Jedete na výlet do Chorvatska, Itálie či na Šumavu? Víme, jak si zajistíte pohodlí kdykoliv a kdekoliv. Každý z vlastní zkušenosti určitě ví, jak může být cestování autem úmorné, a to především během horkých letních dnů. Ať už pojedete kamkoli, jistě oceníte těchto pár praktických vychytávek.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat