články

Co to na mě bliká za kontrolku?

Znáte to, je pátek, konec až příliš dlouhého pracovního týdne, kdy si každý kolem vás prostě musel vzpomenout na nějaký problém a vám z toho všeho málem vybouchla hlava. Naštěstí jste si naplánovali víkend na horách. Vše připraveno k načerpání psychické pohody daleko od všeho stresu, auto naloženo, startér trochu hapruje, ale nakonec se chytne. Neměla náhodou ta kontrolka s obrázkem vrtulníku po startu zhasnout?


Jak se říká, život není fér. Proto se ty podivné obrázky na palubní desce auta vždy rozsvítí v tu nejhorší možnou chvíli. S blížící se zimní dovolenou vám přinášíme seznam často se objevujících a občas záludných kontrolek, abyste nemuseli štrachat v autě v zoufalé snaze najít dávno ztracený manuál.


Skoro jako na semaforu

Stejně jako při hraní mariáše platí i zde, že na barvě záleží.

Zelená

  • signál, že vše funguje tak, jak má

Oranžová

  • drobný problém, který sice není akutní, ale měli byste ho co nejdříve vyřešit

Červená

  • s pár výjimkami, jako např. při zatažené ruční brzdě, jde o problém významně ohrožující vaše vozidlo, a tím pádem i vaše zdraví

Modrá

  • hlavně pro dálková světla, ale u některých aut značí i příliš nízkou teplotu chladicí kapaliny, kdy byste neměli vytáčet motor do vysokých otáček


Často se objevující oranžové kontrolky

 ABS

Protiblokovací systém neboli ABS (Anti-lock Braking System) nefunguje. V jízdě by vás to nemělo omezovat, ale myslete na to, že když prudce zabrzdíte, můžete dostat kvůli zablokovaným brzdám smyk.


 ESP

Další zkratka, která znamená stabilizační systém podvozku (Electronic Stability Programme). Když je kontrolka rozsvícená, systém je nefunkční. Vy sice můžete pokračovat v jízdě, ale tato funkce vám například při rychlém průjezdu zatáčkou už nepomůže.


 Brzdové destičky

Miniaturní hvězdná brána upozorňuje na opotřebené brzdové obložení, tedy destičky. Můžete pokračovat v jízdě, ale v brzké budoucnosti byste si je měli nechat v servisu vyměnit.


 Tlak v pneumatikách

Tato kontrolka, která nám nejvíce připomíná pohled zezadu na pozadí sedící osoby, značí nízký tlak v některé z pneumatik. Zkontrolujte je a dofoukněte.


 Řídicí jednotka motoru

A máme tu vrtulník! Ať už preferujete výraz grilované kuře, vysavač, nebo ponorka, tato kontrolka vás informuje o závadě řídicí jednotky motoru. Rozsvícená může znamenat natankování nekvalitního paliva, problém s emisním systémem nebo jinou, méně závažnou příčinu. U některých vozidel se při rozsvícení kontrolky auto přepne do „nouzového režimu“ s omezeným výkonem. Blikající kontrolka signalizuje poruchu katalyzátoru, s čímž byste měli zajet do autoservisu. Často se také objevuje s textem „CHECK“ nebo „CHECK ENGINE“, tedy zkontrolujte motor.


Často se objevující červené kontrolky

 Dobíjení

Zde je to poměrně jasné – problém s dobíjením autobaterie. Pokud se vám rozsvítí, měli byste vypnout vše, co spotřebovává elektrický proud (klimatizace, rádio aj.) a doufat, že vám baterka vydrží na cestě do nejbližšího servisu.


 Chladicí kapalina

Když na vás začne mrkat červený teploměr, znamená to nedostatek chladicí kapaliny nebo přehřátí. V této situaci byste měli zastavit, vypnout motor a nechat ho vychladnout. Následně zkontrolujte hladinu kapaliny v chladiči a dolijte ji až po rysku. Na to vám postačí obyčejná voda. V servisu vám poté doplní kapalinu ve správném poměru.


 Brzdy

Zde se vracíme k zatažené, popř. nedostatečně uvolněné ruční brzdě. Tu byste měli zkontrolovat nejdříve. Pokud vám ale tato kontrolka bliká a třikrát uslyšíte pípnutí, znamená to nízkou hladinu brzdové kapaliny. Bezpečně zastavte, zkontrolujte ji a případně dolijte. Když kontrolka bliká i po jejím dolití, nastal čas na návštěvu servisu.


 Tlak motorového oleje

Aladinovu lampu byste na palubní desce rozhodně neměli ignorovat. Může totiž dojít k nenávratnému poškození motoru. Kontrolka značí nízký tlak motorového oleje, a pokud se vám rozsvítí, zastavte, vypněte motor, počkejte, až vychladne, zkontrolujte hladinu oleje a případně dolijte. V případě, že kontrolka stále bliká, nechte auto odtáhnout do servisu.


 Airbagy

Někdy oranžová, někdy červená a jindy skrývající se pod písmeny SRS (Supplemental Restraint System) – pokud tato kontrolka po nastartování nezhasne, indikuje problém s airbagy. Buď vám jeden z airbagů v autě chybí (např. nebyl doplněn po nehodě), nebo došlo k problému s elektronikou. Tak jako tak byste měli zajet do servisu.


Jak už jsme zmínili na začátku, kontrolek je celá řada a se zvyšující se složitostí konstrukce automobilů neustále přibývají nové, nad kterými se i ostřílení silniční matadoři škrábou na hlavě. Můžete sice argumentovat internetem, ale v horských lesích nebo v některé z odlehlých vesniček můžete čekat na signál jako Vojta Dyk. Proto doporučujeme starý dobrý off-line automanuál v tištěné podobě. Hodně zdaru!Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak se jezdí na kole, prý nikdy nezapomenete. S první pomocí to ale není tak snadné, byť jsou jednotlivé kroky logické a není jich mnoho. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat, protože v případě nutnosti není na googlení na mobilu čas.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nové auto na léto, nebo na balón?

Příroda se bude pomalu probouzet ze zimního spánku a společně s ní i naše energie a touhy, v tom horším případě alergie, ale o té se dnes bavit nebudeme. Na silnicích se společně s příchodem jara začínají objevovat motorky a nové automobily. Patříte k těm, kteří plánují obnovit svůj vozový park?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Elektroauta v zimě. Vyplatí se to vůbec?

Objem ničím nenahradíš, výkon raději mít než potřebovat a nafta patří do kamen. Takhle se zavilí řidiči benzinových aut kdysi pouštěli do nastupující naftové alternativy. Pokrok ale nezastavíš a do boje o řidičská srdce v poslední době vstoupil další hráč – elektroauto. Moderní trend hledání ekologických alternativ mu navíc hraje do karet, ve kterých už má esa v podobě Elona Muska nebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní tedy spalovacím motorům hrana?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat