články

Řízení v extrémním počasí

Tipy, jak připravit své auto na zimu, už máte. Ale víte, jak se zachovat, když vás v podzimních dnech zastihne prudký déšť nebo sněhová kalamita? Nemusíte se ukrývat v bezpečí domova a celou zimu žít ze zásob. Stačí se řídit pár pravidly pro bezpečnou jízdu.


Prší, prší, jen se leje...

Déšť, společník podzimního počasí. Občas se objeví zcela nečekaně a my si pak lámeme hlavu, zda můžeme sednout za volant, nebo zda raději zůstaneme v pohodlí domova. Jako první bychom si měli položit otázku, zda cesta, kterou plánujeme podstoupit, je nutná, a zda nebude lepší počkat, až vydatný déšť přejde.

Zamyslete se nad tím, jaké je roční období a jaké pneumatiky má váš automobil – jestli náhodou neměl být dávno přezutý. Zimní pneumatiky hůře reagují na mokré vozovce, s letními pneumatikami v zimě bezpečně nedojedete za nejbližší křižovatku. Dále zapněte topení nebo klimatizaci, abyste odmlžili interiér svého auta. Když na cestu vyrazíte, hlídejte si rychlost a zachovávejte bezpečnou vzdálenost od auta před vámi. Déšť logicky zhoršuje viditelnost, ujistěte se, že máte rozsvícená světla, ale mlhovky si schovejte opravdu do mlhy.

Často může dojít k takzvanému aquaplanningu, tedy ke ztrátě přilnavosti pneumatiky. Aquaplanning vzniká nepřiměřenou jízdou po mokré vozovce, voda není dostatečně rychle odváděna a vytvoří tzv. vodní klín mezi pneumatikou a vozovkou. V případě aquaplanningu sešlápněte spojku, sundejte nohu z plynu, držte pevně volant a rozhodně nebrzděte, dokud opět nejste pánem svého auta.

Až nasněží a roztaje!

Naši kotlinku zanedlouho (možná) navštíví Martin na bílém koni. Zima bude dlouhá a na silnice holt budeme muset vyrazit, ať se nám to líbí, nebo ne. Někteří řidiči povrch vozovky podceňují a rizika, která s sebou přináší mokrá a namrzlá vozovka, si neuvědomí až do chvíle, kdy zjistí, že nad svým autem zdaleka nemají kontrolu.

Největším strašákem zimního řízení je ledovka nebo čerstvě napadaný sníh, i zimní pneumatiky mají na povrchu pokrytém ledem nebo sněhem horší trakci. Snadněji si auto začne dělat, co chce, a znemožní nám své ovládání. Ztížené zimní podmínky tedy vyžadují zvýšenou koncentraci a opatrnost.

Každopádně, do smyku se můžete dostat, i když jedete předpisově. Co teď? Je to nepříjemný pocit, když si váš několikatunový kamarád začne dělat, co chce. Důležité je zůstat klidný, pevně držet volant, sundat nohu z plynu a vyšlápnout spojku – u aut s automatickou převodovkou jen sundejte nohu z plynu.

V zimních měsících se pomalejší jízdou přizpůsobte stavu a povaze vozovky. Řidiči by měli myslet na to, že při nevyhovujícím stavu vozovky pneumatika zvládne vždy jen jeden „úkon“. Pneumatika může tedy buďto zatáčet, nebo zpomalovat. Pokud toto pravidlo nebudeme dodržovat, snadněji se dostaneme do smyku. Myslete tedy na to, že přibrzďujeme před zatáčkou, nikoli v zatáčce.

Staňte se pány situace

Zachovejte klid, nezmatkujte, soustřeďte se. Na plyn šlapejte, pouze když je potřeba – spíše spoléhejte na setrvačnost vozidla. To samé v případě brzdění – brzděte, pouze pokud musíte. Pamatujte, že pokud chcete úspěšně a bez újmy dorazit do cíle, buďte vždy o krok napřed. Předjímejte a myslete za ostatní řidiče. Pomoci by vám mohla i naše příručka Jak řídit v zimě, která nabízí mnoho rad a tipů, jak se chovat za volantem v nepříznivých podmínkách.

Mimochodem, i za volantem by mělo platit, že člověk se neustále učí. Dobrým řidičem se stanete, pokud budete pravidelně jezdit a učit se z nástrah každodenního provozu. Ve zdokonalení řidičských schopností vám může pomoci mobilní aplikace AXA Drive, která je dostupná na Google Play i iOS. Pokud si stále nevěříte a během zimy se bojíte vytáhnout paty z domu, zkuste nějaký z kurzů bezpečné jízdy (škola smyku), které vám nasimulují jízdu v extrémním počasí a vy si tak bezpečně můžete vyzkoušet, jaké to je, když se váš několikatunový kamarád roztočí a vy nad ním ztratíte kontrolu.Autem na hory s rakví a bez bundy

Hurá, jede se na hory! Stačí zavřít oči a úplně cítíte to horské sluníčko, prašan na tváři a vůni bombardina z nejbližší špeluňky. Nejdřív se tam ale musíte dostat, resp. naložit auto, což mnohdy připomíná legendární hru Tetris.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Pozor na pokuty v zahraničí!

Přicházejí jarní prázdniny. Nejčastěji skloňované slovní spojení posledních pár dní. Noční můra řidičů cestujících do zahraničí, splněný sen obyvatel měst. Na jedné straně máme nekončící kolony, na straně druhé „města duchů“.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Už víte, jaké automobilové novinky přinese rok 2020?

Rok 2019 se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Za měsíc a půl si budeme pochutnávat na bramborovém salátu, který sem tam proložíme pořádnou dávkou lineckého, zatímco se budeme nedočkavě těšit ke stromečku s dárky, které nám letos Ježíšek nadělí. Někdo dostane ponožky, nové spotřebiče, anebo taky nového čtyřkolového miláčka.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat