články

Už víte, jaké automobilové novinky přinese rok 2020?

Rok 2019 se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Za měsíc a půl si budeme pochutnávat na bramborovém salátu, který sem tam proložíme pořádnou dávkou lineckého, zatímco se budeme nedočkavě těšit ke stromečku s dárky, které nám letos Ježíšek nadělí. Někdo dostane ponožky, nové spotřebiče, anebo taky nového čtyřkolového miláčka.


Vaše staré auto už bojuje s posledním dechem a vy uvažujete, jaké si příští rok místo něj pořídit, případně vybrat, pokud ho opravdu dostanete od Ježíška. Víte, jaká auta budou v příštím roce nejvíc frčet?

Chraňme životní prostředí

Eco-friendly, zero waste. To jsou pojmy, se kterými se setkáváme stále častěji. Nejde jen o třídění odpadů, ale také o používání technologií, které každodenně zatěžují naši planetu. V posledních letech roste zájem o hybridní vozy, jejichž pohon zajišťuje elektromotor. Navíc majitelé hybridních vozů mohou v Praze parkovat i na modrých zónách, a to pouze za poplatek 100 Kč ročně.

V příštím roce se můžete těšit na novinku od Škoda Auto, která se rozhodla prodávat plug-in hybridní Octavii a Superb. Plug-in hybrid má lithium-iontové baterie a je schopen na elektriku ujet delší vzdálenosti než klasický hybrid.

Elektromobily v České republice zatím nejsou takovým hitem. Jedním z důvodů může být i fakt, že po celé České republice se nachází pouze 400 dobíjecích stanic, což je oproti Francii či Německu opravdu malé číslo. Francie má zhruba 16 tisíc dobíjecích stanic, Německo uživatelům elektromobilů nabídne až 25 tisíc veřejných dobíjecích stanic.

Kdo vyhraje?

Auto roku je pro automobilky významné ocenění, které se uděluje celosvětově i národní. Koncem října bylo vyhlášeno 365 nominovaných modelů pro evropské ocenění. Sedm vybraných finalistů budeme znát již za pár dní. Které z modelů nevíce zabodují u mezinárodní poroty složené z odborníků i novinářů, sice ještě nevíme, ale můžeme se podívat na některé z nominantů.

Prestižní česká anketa Auto roku opět obživla. Příští rok se dozvíme, kdo je výhercem 26. ročníků zmiňované ankety. Symbolicky bude porota nejspíše vybírat ze 26 modelů. Mezi nominovanými jsou, například, Toyota Corolla, BMW řady 3, Kia XCeed, Renault Clio a Captur nebo Škoda Kamiq.

Pojďme si představit některé z nich.

Toyota Corolla nabízí tři varianty karoserie a efektivnější motor - i s hybridem. Celkově je prostě lepší a hezčí než předchozí model Toyota Auris.

BMW řady 3 je firemní bestseller, kterého se za rok vyrobí přes 400 tisíc kusů. Tento model je napěchovaný efektivními motory, moderními technologiemi a komfortem. Díky svému odlehčení nabízí dynamičtější jízdní parametry a opravdový zážitek z jízdy.

Renault Clio je nejprodávanějším autem v Evropě. Nový model nabízí mild-hybrid systém, asistenty poloautonomní jízdy, jako je tempomat a udržování jízdy v pruhu. Navíc, po vzoru Tesly, nabízí dotykový displej.

Přesvědčte se na vlastní oči

Pokud vydržíte se zvědavostí, co automobilový průmysl čeká v příštím roce, navštivte úspěšný Autosalon v Bratislavě a Nitře.

Jubilejní 30.ročník Autosalonu Bratislava se koná od 21. 4. do 26. 4 2020 v Incheba Expu a jistě nabídne neuvěřitelné množství novinek. Minulých ročníků se zúčastnilo 138 vystavovatelů a výstavu vidělo téměř 200 tisíc lidí. Na Autosalon v Nitře si chvíli počkáte. Jeho 27. ročník se koná na podzim příštího roku, konkrétně se uskuteční od 3. 10. do 6. 10. 2020 v Agrokomplexu Nitra. Letošního ročníku se zúčastnilo téměř 165 tisíc lidí.

Na závěr dodáme, že pokud si plánujete nějakou ze žhavým automobilových novinek v příštím roce pořídit, nezapomeňte si své žihadlo také řádně pojistit. AXA nabízí výhodné havarijní pojištění vozidel, nebo třeba 50% slevu na povinné ručení pro dobré řidiče.Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak se jezdí na kole, prý nikdy nezapomenete. S první pomocí to ale není tak snadné, byť jsou jednotlivé kroky logické a není jich mnoho. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat, protože v případě nutnosti není na googlení na mobilu čas.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Nové auto na léto, nebo na balón?

Příroda se bude pomalu probouzet ze zimního spánku a společně s ní i naše energie a touhy, v tom horším případě alergie, ale o té se dnes bavit nebudeme. Na silnicích se společně s příchodem jara začínají objevovat motorky a nové automobily. Patříte k těm, kteří plánují obnovit svůj vozový park?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Elektroauta v zimě. Vyplatí se to vůbec?

Objem ničím nenahradíš, výkon raději mít než potřebovat a nafta patří do kamen. Takhle se zavilí řidiči benzinových aut kdysi pouštěli do nastupující naftové alternativy. Pokrok ale nezastavíš a do boje o řidičská srdce v poslední době vstoupil další hráč – elektroauto. Moderní trend hledání ekologických alternativ mu navíc hraje do karet, ve kterých už má esa v podobě Elona Muska nebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní tedy spalovacím motorům hrana?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat