články

Nové auto na léto, nebo na balón?

Příroda se bude pomalu probouzet ze zimního spánku a společně s ní i naše energie a touhy, v tom horším případě alergie, ale o té se dnes bavit nebudeme. Na silnicích se společně s příchodem jara začínají objevovat motorky a nové automobily. Patříte k těm, kteří plánují obnovit svůj vozový park?


Pokud ano, dříve či později si budete klást důležité otázky: Koupit nové, nebo ojeté? A jaké existují možnosti financování? Mimochodem, už jste někdy slyšeli o balónovém úvěru? Jestli se zatím ztrácíte ve finančním žargonu, nevěste hlavu a pojďte si ujasnit základní rozdíly mezi různými způsoby financování.


Financování úvěrem

O úvěrech jste již jistě slyšeli. Chcete si koupit nové auto, ale nechcete na jeho koupi použít veškeré svoje úspory, takže sáhnete po půjčce, auto koupíte a měsíčně splácíte předem danou částku i s určitými úroky. Výhodou tohoto financování je fakt, že po jeho vyřízení se majitelem auta stáváte výhradně vy a můžete si s autem jezdit od nevidím do nevidím. Abyste úvěr získali, budete muset doložit své příjmy a za úvěr ručit – většinou právě pořizovaným vozem. Jak už bylo zmíněno, auto je od počátku vaše, a tak za vámi jdou i veškeré náklady na opravy apod.

Můžete zvolit i přímé úvěrování, tzv. „peer-to-peer“ půjčky, které nabízí například společnost Zonky. Principem tohoto modelu je zprostředkování kapitálu mezi jednotlivci, tedy propojení lidí, kteří potřebují půjčit, a těch, kteří jsou ochotni půjčku zprostředkovat. V tomto procesu tedy nefiguruje banka. Výhodou peer-to-peer půjček jsou nižší úrokové sazby. Na druhou stranu je přímé úvěrování poněkud rizikovější, a to především pro investory, kteří mohou o své peníze přijít v případě, že je půjčí méně solventním osobám.


Balónový úvěr

Jak by se vám líbilo za nové auto platit malé měsíční splátky a na konci splátkového období zaplatit nerovnoměrnou splátku, která je vyšší než splátky předchozí? Přesně na takovém principu funguje balónový úvěr. Mezi největší výhody balónového úvěru patří flexibilita, nižší měsíční splátka a možnost namísto poslední nerovnoměrné splátky prodat vlastněné auto a koupit si nové. Tento typ úvěru může být výhodný i z pohledu obdrženého kapitálu, který na začátku získáte bez toho, abyste svoje cash flow zatěžovali zbytečnými výdaji. Díky tomuto úvěru budete mít dostatek času na to, vytvořit si potřebné zásoby a celou částku za nějaký čas uhradit.


Leasing – finanční, či operativní?

Pokud k financování svého vozu zvolíte finanční leasing, nebudete jeho majitelem vy, ale leasingová společnost. Majitelem se stáváte až po zaplacení veškerých splátek. Při zvolení finančního leasingu si nejspíš budete muset zvolit i havarijní pojištění. Pojištění auta je součástí leasingové platby, z tohoto důvodu jsou leasingové platby většinou vyšší. Oproti operativnímu leasingu jdou veškeré náklady za opravy či servisní kontroly za provozovatelem vozidla, tedy za vámi. Vyřízení leasingu je poměrně rychlé a jednoduché. Nevýhodou leasingu je vysoký poplatek za zřízení smlouvy a také délka splácení je pevně stanovená zákonem (od 3 do 7 let).

Každopádně se tento typ financování vyplatí především podnikatelům a firmám, kteří zřízením leasingu získají daňovou výhodu a zrychlený odpis.

Není leasing jako leasing. Operativní leasing funguje spíše jako typ financování, pomocí kterého si nové auto pronajmete na určitou dobu a poté ho zase vrátíte leasingové společnosti. Automobil si v době vrácení můžete i odkoupit za dohodnutou zbytkovou hodnotu na základě najetých kilometrů a délky trvání smlouvy. Pozor si také dávejte na počet ujetých kilometrů, jejichž maximální výši nastaví společnost před poskytnutím leasingu.1 Za každý další najetý kilometr si pak účtují poměrně vysoké ceny.

Výhodou tohoto leasingového typu je fakt, že s používáním automobilu si v podstatě nemusíte dělat žádné starosti, o všechno se postará společnost, od které auto máte v „pronájmu“. Proto je tato varianta nejvhodnější pro osoby a především firmy, které auto používají na denní bázi, ale nechtějí si přidělávat starosti s jeho údržbou a samotným vlastnictvím.


Elektromobilita v České republice

Pokud jste příznivci elektromobility a doufáte, že při pořízení elektroauta na vás čeká nějaká super výhoda v podobě nižších úroků nebo odpuštění poplatků za registraci vozidla, asi vás zklameme. Česká republika zatím nepodporuje elektromobilitu tak jako jiné evropské země.

Například v Německu na elektromobil dostanete příspěvek v hodnotě až 4 tisíc eur, navíc jsou jejich majitelé osvobozeni od poplatků za registraci vozidla. Byť tyto výhody v Česku momentálně neplatí, nějaké výhody by se přece jen našly. Například při koupi elektromobilu neplatíte žádnou silniční daň a můžete, za pouhou stokorunu ročně, parkovat v pražských modrých zónách. Pokud o koupi elektromobilu uvažujete, přečtěte si pár tipů, jak se o něj starat v zimním období.


Sdílím, sdílíš, sdílíme neboli carsharing

Pokud patříte do skupiny obyvatel, kteří auto čas od času potřebují, ale nejsou na něm životně závislí, poslední bod vás určitě bude zajímat.

V posledních letech se totiž rozmohl trend společného sdílení aut. Na území České republiky již existuje nespočet společností, díky kterým si automobil můžete jednoduše půjčit, jako například Car4way, AJO nebo Autonapůl. Pokud jste studentem nebo zaměstnancem ČZU, ČVUT nebo VŠE, můžete využít služby společnosti Uniqway.

V tomto případě si nemusíte dělat žádné starosti s vyřízením úvěru nebo s pojištěním. Stačí si připravit osobní údaje, nainstalovat příslušnou aplikaci, vytáhnout platební kartu a můžete vyrazit na cestu. Využití auta se většinou platí od hodiny, v některých případech podle počtu ujetých kilometrů.


Jiný klient, jiný typ financování

Zjistit, zda je chutnější jablko, nebo hruška, se může stát velkým oříškem, stejně jako který typ financování je pro vás nejvhodnější. Toto rozhodnutí je zcela individuální a záleží na rozvaze každého jednotlivce, zda se rozhodne pro bankovní úvěr, leasing, nebo třeba carsharing.

Teď, když jsme si varianty financování už zmínili, nezapomeňte, po úspěšném pořízení nového miláčka, vyřídit povinné ručení. Například AXA nabízí až 50% slevy na povinné ručení pro dobré řidiče.

Děti v autě. Jak je ochránit a nepřijít o nervy?

Jen málokterá životní situace vyžaduje od svých aktérů takovou dávku trpělivosti, tolerance a umění zachovat si chladnou hlavu jako cestování v autě s malým dítětem či dokonce vícero dětmi. Stres plyne i ze zvýšené zodpovědnosti, kterou na nás taková situace klade. Jak děti dovézt na určené místo v bezpečí a nezbláznit se z toho cirkusu?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Jak na první pomoc při dopravní nehodě

Jak se jezdí na kole, prý nikdy nezapomenete. S první pomocí to ale není tak snadné, byť jsou jednotlivé kroky logické a není jich mnoho. V běžném životě ji většina z nás naštěstí moc často nevyužije, a tak je třeba slábnoucí paměť procvičovat, protože v případě nutnosti není na googlení na mobilu čas.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Elektroauta v zimě. Vyplatí se to vůbec?

Objem ničím nenahradíš, výkon raději mít než potřebovat a nafta patří do kamen. Takhle se zavilí řidiči benzinových aut kdysi pouštěli do nastupující naftové alternativy. Pokrok ale nezastavíš a do boje o řidičská srdce v poslední době vstoupil další hráč – elektroauto. Moderní trend hledání ekologických alternativ mu navíc hraje do karet, ve kterých už má esa v podobě Elona Muska nebo Arnolda Schwarzeneggera. Zvoní tedy spalovacím motorům hrana?

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat