články

Pro koho je vhodná automatická převodovka a pro koho manuální?


Automatická převodovka

Za posledních několik let automatické převodovky zastínily ty manuální. Navzdory své popularitě automatické převodovky nejsou pro mnoho řidičů nutně lepší volbou. Jaké výhody má automatická převodovka?

  • Jednodušší ovládání. Přestože není obtížné naučit se ovládat manuální převodovku, automatické převodovky jsou ve srovnání s nimi mnohem jednodušší a řidiči se naučí je ovládat rychleji.
  • Nemusíte tolik používat ruce. Většina řidičů se učí, že nejvíce bezpečným způsobem řízení je udržet obě ruce pevně na volantu po celou dobu. Což je možné při řízení vozidla s automatickou převodovkou, ale není to možné s tou manuální.
  • Lepší při jízdě do kopce. Pokud jste méně zkušení řidiči, pravděpodobně zjistíte, že při strmém stoupání je obtížné používat manuání převodovku, zvláště pokud se o to pokoušíte ze zastavení. Automatické převodovky tento problém řeší za vás, takže můžete jet efektivně bez ohledu na strmost kopce.
  • Snadnější ovládání v hustém provozu. Obecně se obtížněji ovládá manuální převodovka během startování, zrychlování, zpomalování a zastavování. V hustém provozu, mohou řidiči zaznamenat, že se neustálé startování a zastavovánístávají obtížnou činností. Automatické převodovky umožňují řidičům pohybovat se v hustém provozu, aniž by museli dělat víc, než šlapat na pedál.


Manuální převodovka

Manuální převodovka se hodí řidičům, kteří dávají přednost větší zapojenosti do vnitřního provozu svého vozu. Manuální převodovky předcházejí novějším automatickým převodovkám, přesto jsou stále oblíbené u mnoha řidičů z několika následujících důvodů:

  • Nižší cena. Pokud auto nakupujete s nízkým rozpočtem, pak se mezi manuálem a automatickým řízením dlouho nerozhodujete. Manuální převodovka vás v podstatě stojí asi o desítky tisíc korun méně, než automatická převodovka stejného modelu.
  • Levnější údržba. Se všemi přidanými strojními zařízeními, které vstupují do automatické převodovky, je údržba velmi nákladná. Manuální převodovky nevyžadují přílišnou údržbu údržbu a obecně údržba i opravy jsou mnohem méně nákladné. 
  • Nižší náklady na pohonné hmoty. Manuální převodovky jsou jednoduššeji konstruované, méně váží a mají větší rychlost než automatické. V konečném důsledku tedy mají nižší spotřebu benzínu. Manuální převodovky šetří cca 5 % až 15 % nákladů na pohonné hmoty.
  • Větší kontrola. Automatické převodovky jsou navrženy tak, aby vybíraly ideální stupeň převodovky pro každou situaci, ale mají tendenci chybovat na úkor opatrnosti, přeřazovat příliš vysokou rychlost a tím ztrácí motor výkon. Řidičům neumožňují předvídat blížící se situaci nebo záměrně zvolit nižší rychlostní stupeň pro zvýšení výkonu. Manuální převodovky poskytují řidiči větší kontrolu nad vozidlem.


V podstatě jsou automatické převodovky pro řidiče jednodušší a pohodlnější, zatímco vozidla s manuálním převodem jsou levnější a více je můžete ovládat. Jediný způsob, jak zjistit která převodovka je pro vás ta pravá, je vyzkoušet obě na zkušební jízdě.

Chtěli byste projít školou bezpečné jízdy? Zapojte se do naší soutěže!

Chcete se naučit řídit tak, abyste nad autem neztráceli kontrolu ani v krizových situacích? Štěstí přeje připraveným! Osvojte si pravidla a zásady, které vám pomohou zůstat v klidu a vyzkoušejte si, co všechno vás na silnici můžete potkat. Připravili jsme pro vás soutěž o poukaz na školu bezpečné jízdy, kde se naučíte jak reagovat při smyku, jak na jízdu po kluzké ploše či nouzové brzdění. Určitě je na co se těšit.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

I v mokru a dešti můžeme jezdit bezpečně

Jízda v dešti, ať už při lehkém mrholení či v pekelném lijáku, může být jednou z nejobtížnějších jízdních situací, s nimiž se jako řidič setkáte. Deštivé podmínky jsou přímo spojeny s vyšším výskytem nehod. Bez ohledu na to, v jakém regionu žijete, je téměř jisté, že někdy budete muset vyjet v dešti. Když víte, jak mokré silnice a snížená viditelnost ovlivňují chování vašeho vozu, budete schopni jezdit bezpečně i za deště.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Umíte správně používat mlhová světla?

Mají na práci přesně to, co mají v názvu, ale někteří motoristé si s nimi stejně často nevědí rady. Tento článek vám poradí, kdy mlhovky používat, a kdy ne.

PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

Tipy pro řidiče

Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat