články

Poznáte opilého řidiče?


Přibližně 25 % všech úmrtí na silnicích v Evropě souvisí s alkoholem, zatímco asi 1 % všech kilometrů v Evropě najedou řidiči s obsahem 0,5 promile alkoholu v krvi (na základě studie European Comisson). Pokud se zvyšuje koncentrace alkoholu v krvi u řidiče, potenciálně stoupá i rychlost jízdy a tím i síla nárazu. Zvýšení míry nehodovosti, ke kterému dochází při zvyšování promile, je postupné. U řidiče s 0.8 promile alkoholu v krvi (což je stále legální v 3 z 25 členských států EU) je, v porovnání se střízlivým řidičem, 2.7x vyšší pravděpodobnost , že bude účastníkem nehody. Pokud má řidič v krvi 1.5 promile alkoholu, je tato pravděpodobnost 22x taková, než u střízlivého řidiče. S obsahem alkoholu v krvi neroste jen pravděpodobnost nehody, ale i to, jak je závažná. Právě u řidičů, kteří mají v krvi 1.5 promile alkoholu je pravděpodobnost smrtelné nehody 200x vyšší, než u střízlivého řidiče. 


Proč je řízení pod vlivem alkoholu tak nebezpečné?
Alkohol snižuje řidičské schopnosti na všech možných úrovních. Řídicí úloha může být rozdělena do tří různých úrovní:

 1. Na nejnižší úrovni jsou úkoly týkající se udržování správné rychlosti a udržování průběhu jízdy (řízení, zrychlení, brzdění atd.). Většina dovedností souvisejících s touto úrovní, jako je sledování výkonu, reakční časy a vizuální detekce, se začíná zhoršovat při hodnotě pod 0,5 promile.
 2. Na střední úrovni se přijímají rozhodnutí, které se zabývají konkrétními dopravními situacemi (mohu bezpečně předjet druhé auto, musím dát přednost v jízdě, atd.). Dovednosti související s touto úrovní rozdělují pozornost, schopnost skenování a obecně i zpracování informací.
 3. Na nejvyšší úrovni se rozhoduje, zda má člověk řídit nebo ne. Je dobře známo, že po konzumaci alkoholu je vlastní sebekontrola méně přísná.

Čím se vyznačuje jízda pod vlivem alkoholu?

 • kličkováním po silnici,
 • nebezpečným předjížděním ostatních řidičů,
 • nedodržováním jízdy v určeném pruhu,
 • nepřirozeně velkými oblouky v zatáčkách,
 • příliš pomalou jízdou v rychlostním úseku,
 • nedáváním znamení o změně směru jízdy.

      Jestliže jste užil alkoholický nápoj (ačkoli v malém množství), nikdy si nesedejte za volant! Sedněte si za něj až v okamžiku, kdy jste si opravdu jistý, že jste střízlivý. Pokud na silniční komunikaci spatříte řidiče, jehož jízda se vymyká běžným zvyklostem, rozhodně zbystřete vaši pozornost. Spojení alkohol a řidič je totiž opravdu velmi nebezpečné a může končit tragicky. V první řadě o situaci určitě informujte policii na čísle 158. V případě, že řidič zastaví, pokuste se zjistit, co se opravdu děje. Neobvyklá jízda nemusí automaticky znamenat, že za volantem sedí opilý řidič, může se jednat také o nemocného člověka (např. infarkt), který neprodleně potřebuje vaši pomoc.

      Jaká jsou účinná opatření?

      Přestože opilí řidiči vědí, že mohou být zastaveni a že sankce za požití alkoholu jsou vysoké, alkohol za volantem je stále příčinou asi čtvrtiny všech smrtelných nehod v Evropě. Problematika jízdy pod vlivem alkoholu není novinkou a už v minulosti bylo přijato mnoho nápravných opatření. Jedním z nejúspěšnějších z nich bylo zavedení kapesních dýchacích přístrojů v sedmdesátých letech minulého století. Jádrem účinných opatření jsou zákonné limity s nulovou tolerancí.


      Víte, jak se chovat při dopravní nehodě?

      Články o tom, co dělat při dopravní nehodě, by se daly přehazovat vidlemi. Když ale dojde na lámání chleba, často se ukáže, že spousta lidí neví, co a jak. Většina z nás totiž nepočítá s tím, že by se někdy mohla stát účastníkem dopravní nehody, a je to pochopitelné. Na druhou stranu jestli existuje v životě situace, kdy se opravdu vyplatí být připraven místo překvapen, je to právě okamžik dopravní nehody, zejména když je vážnější. Proto si dnes tuhle důležitou látku trochu zopakujeme.

      PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

      Centra měst kompletně bez aut. Zelená utopie nebo nový standard?

      Aby sa nám lepšie dýchalo a žilo – základná premisa vzniku a následnej diskusie týkajúca sa tzv. nízkoemisných zón. Spravidla sa zavedenie týchto zón týka centier väčších miest, ktoré by na základe vyhlášky mali obmedziť prístup automobilom, ktoré nespĺňajú predpísaný emisný limit. Cieľom je zníženie hluku, väčšia bezpečnosť chodcov, zlepšenie kvality ovzdušia, a teda aj celkového života v meste. Pre rezidentov mestských centier win-win, nie? Zo žiadnej regulácie sa však netešia všetci. Kde nízkoemisné zóny fungujú a aké sú naopak ich úskalia?

      PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

      Jak hudba ovlivňuje vaše chování za volantem?

      Spousty řidičů si bez ní neumí cestu kamkoliv ani představit, spousty z nich se právě kvůli ní za volant vyloženě těší. Řeč je o hudbě, v jejíž společnosti polykáte kilometry, ani nevíte jak. Mohla by ale tahle zdánlivě nevinná radost působit negativně na vaše řidičské schopnosti, či dokonce i zdraví?

      PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

      Tipy pro řidiče

      Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat