články

Poznáte opilého řidiče?


Přibližně 25 % všech úmrtí na silnicích v Evropě souvisí s alkoholem, zatímco asi 1 % všech kilometrů v Evropě najedou řidiči s obsahem 0,5 promile alkoholu v krvi (na základě studie European Comisson). Pokud se zvyšuje koncentrace alkoholu v krvi u řidiče, potenciálně stoupá i rychlost jízdy a tím i síla nárazu. Zvýšení míry nehodovosti, ke kterému dochází při zvyšování promile, je postupné. U řidiče s 0.8 promile alkoholu v krvi (což je stále legální v 3 z 25 členských států EU) je, v porovnání se střízlivým řidičem, 2.7x vyšší pravděpodobnost , že bude účastníkem nehody. Pokud má řidič v krvi 1.5 promile alkoholu, je tato pravděpodobnost 22x taková, než u střízlivého řidiče. S obsahem alkoholu v krvi neroste jen pravděpodobnost nehody, ale i to, jak je závažná. Právě u řidičů, kteří mají v krvi 1.5 promile alkoholu je pravděpodobnost smrtelné nehody 200x vyšší, než u střízlivého řidiče. 


Proč je řízení pod vlivem alkoholu tak nebezpečné?
Alkohol snižuje řidičské schopnosti na všech možných úrovních. Řídicí úloha může být rozdělena do tří různých úrovní:

 1. Na nejnižší úrovni jsou úkoly týkající se udržování správné rychlosti a udržování průběhu jízdy (řízení, zrychlení, brzdění atd.). Většina dovedností souvisejících s touto úrovní, jako je sledování výkonu, reakční časy a vizuální detekce, se začíná zhoršovat při hodnotě pod 0,5 promile.
 2. Na střední úrovni se přijímají rozhodnutí, které se zabývají konkrétními dopravními situacemi (mohu bezpečně předjet druhé auto, musím dát přednost v jízdě, atd.). Dovednosti související s touto úrovní rozdělují pozornost, schopnost skenování a obecně i zpracování informací.
 3. Na nejvyšší úrovni se rozhoduje, zda má člověk řídit nebo ne. Je dobře známo, že po konzumaci alkoholu je vlastní sebekontrola méně přísná.

Čím se vyznačuje jízda pod vlivem alkoholu?

 • kličkováním po silnici,
 • nebezpečným předjížděním ostatních řidičů,
 • nedodržováním jízdy v určeném pruhu,
 • nepřirozeně velkými oblouky v zatáčkách,
 • příliš pomalou jízdou v rychlostním úseku,
 • nedáváním znamení o změně směru jízdy.

      Jestliže jste užil alkoholický nápoj (ačkoli v malém množství), nikdy si nesedejte za volant! Sedněte si za něj až v okamžiku, kdy jste si opravdu jistý, že jste střízlivý. Pokud na silniční komunikaci spatříte řidiče, jehož jízda se vymyká běžným zvyklostem, rozhodně zbystřete vaši pozornost. Spojení alkohol a řidič je totiž opravdu velmi nebezpečné a může končit tragicky. V první řadě o situaci určitě informujte policii na čísle 158. V případě, že řidič zastaví, pokuste se zjistit, co se opravdu děje. Neobvyklá jízda nemusí automaticky znamenat, že za volantem sedí opilý řidič, může se jednat také o nemocného člověka (např. infarkt), který neprodleně potřebuje vaši pomoc.

      Jaká jsou účinná opatření?

      Přestože opilí řidiči vědí, že mohou být zastaveni a že sankce za požití alkoholu jsou vysoké, alkohol za volantem je stále příčinou asi čtvrtiny všech smrtelných nehod v Evropě. Problematika jízdy pod vlivem alkoholu není novinkou a už v minulosti bylo přijato mnoho nápravných opatření. Jedním z nejúspěšnějších z nich bylo zavedení kapesních dýchacích přístrojů v sedmdesátých letech minulého století. Jádrem účinných opatření jsou zákonné limity s nulovou tolerancí.


      Chtěli byste projít školou bezpečné jízdy? Zapojte se do naší soutěže!

      Chcete se naučit řídit tak, abyste nad autem neztráceli kontrolu ani v krizových situacích? Štěstí přeje připraveným! Osvojte si pravidla a zásady, které vám pomohou zůstat v klidu a vyzkoušejte si, co všechno vás na silnici můžete potkat. Připravili jsme pro vás soutěž o poukaz na školu bezpečné jízdy, kde se naučíte jak reagovat při smyku, jak na jízdu po kluzké ploše či nouzové brzdění. Určitě je na co se těšit.

      PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

      I v mokru a dešti můžeme jezdit bezpečně

      Jízda v dešti, ať už při lehkém mrholení či v pekelném lijáku, může být jednou z nejobtížnějších jízdních situací, s nimiž se jako řidič setkáte. Deštivé podmínky jsou přímo spojeny s vyšším výskytem nehod. Bez ohledu na to, v jakém regionu žijete, je téměř jisté, že někdy budete muset vyjet v dešti. Když víte, jak mokré silnice a snížená viditelnost ovlivňují chování vašeho vozu, budete schopni jezdit bezpečně i za deště.

      PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

      Umíte správně používat mlhová světla?

      Mají na práci přesně to, co mají v názvu, ale někteří motoristé si s nimi stejně často nevědí rady. Tento článek vám poradí, kdy mlhovky používat, a kdy ne.

      PŘEČÍST CELÝ ČLÁNEK

      Tipy pro řidiče

      Získejte tipy, příručky a novinky pro řidiče, které vám budeme pravidelně zasílat